İletişim:

Clash of Clans Köy Binası ve Ganimet Dengesi (Güncel) 1 yorum.

Bu Yazı Hakkında

Kazım Kabul

8 Eylül 2014 Pazartesi


Clash of Clans Köy Binası ve Ganimet Dengesi (Güncel)

Evet, ganimet dengeleri yine değişti. Bakalım, CoC yazılımcıları yeni güncellemede nasıl bir ganimet dengesi inşaa etmişler. Yazının tamamını okumak istemeyen arkadaşlar Marika şöyle demiş:
Köy binanızın seviyesine göre büyük kaynak isteyen güncelleme ve satın almalar için altın/iksir biriktirmesi daha kolaylaşıyor. Aynı zamanda, savunmanın köy binası seviyesine göre alınabilir ganimet limiti artıyor ve savaşlarda daha fazla ganimet fırsatına izin veriliyor.

Lakin olay aslında tam olarak bu kadar net ve basit değil. Alınabilir ganimet limiti artıyor cümlesi bir çok oyuncu için göreceli bir kavram. Bunun yerine ortalama bulabileceğiniz ganimet miktarı artıyor ve daha geniş kitlelere yayılıyor demek daha doğru olur. Ayrıca altın/iksir biriktirmek, eskisine oranla daha çok oynamanıza bağlı olacak gibi görünüyor. Yeni sistemi açıklamaya hemen oyunun temel iki kuralı ile başlayalım. Oyunda ganimet konusunda değişmeyen temel iki kural mevcut.

Clash of Clans –Köy Binası ve Ganimet Dengesi

Saldırı alan bir köy asla herşeyini kaybetmez.
Saldıran taraf sadece sınırlı miktarda ganimet alabilir.
Bir önceki yazıda tablo ile gösterilen düşük seviye oyuncuların kendisinden büyük köy binası seviyesine sahip oyunculara saldırdığında meydana gelen ganimet arttırımı kaldırıldı; fakat yüksek seviye oyuncular alt seviyedeki oyunculara saldırdığında uygulanan ganimet azaltılması hala devam ediyor. O yüzden yanlış anlayıp, köy binanızı hemen yükseltme hatasına düşmeyin canlarım, sonar üzülürsünüz. Şimdi kuralları tekrar gözden geçirelim. Köy binanız ile saldırdığınız rakip oyuncunun köy binasının aynı seviye olduğu durum şöyleydi;

Altın/iksir toplayıcılarındaki ganimetin %50’sini, Kara iksir toplayıcısındaki ganimetin %75’ini, kara iksir deposundaki ganimetin %5’ini (en çok 2000), altın/iksir depolarındaki ganimetin %20’sini (en çok 198,000) ve köy binasındaki ganimetin %100’ünü alabilirsiniz.

Yukarıdaki koşul artık sadece Köy Binası 6’dan aşağısı için geçerlidir. (Kara iksir için köy binası 8 ve aşağısı) Yani, Köy binası seviyesi 1,2,3,4 ve 5 olanlar yukarıdaki cümlede geçen koşula gore ganimet bulabilecekler. Yazıyı kısa tutmak adına, 6. Seviye altındakileri oyun ile başbaşa bırakıyorum, nasıl olsa öyle ya da böyle ganimet toplayıp oyunun tadını çıkartabilirler. Çünkü gerekli yükseltmeler ve yeni savunma binaları oldukça ucuz. Peki 6. Seviyeden itibaren neler değişiyor?

Yeni Kural 1:

6. Seviye köy binasından itibaren, her bir köy binası yükseltmesi ile alınabilir ganimet yüzdesi altın ve iksir için %2 azaltılıyor.

Bu saldırı aldığınızda %2 daha az kaynak kaybedeceğiniz anlamına geliyor. Forumda seviyeniz yükseldikce yüksek altın/iksir gerektiren yükseltme ve satın almalar için daha kolay altın/iksir biriktirebileceksiniz deniyor olsa da, 2. Kural bu cümleyi yalanlar nitelikte. Tekrar altını çizmek istiyorum, bu kural köy binası seviyesi 6 ve üzeri olan tüm oyuncuları kapsıyor. Örnek üzerinde açıklayalım:

Depolarınızda 1M altın/iksir olduğunu farz edin. (Daha fazla da olabilir, unutmayın lütfen)

Köy binanız 5. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 200k görür (%20)
Köy binanız 6. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 180k görür (%18)
Köy binanız 7. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 160k görür (%16)
Köy binanız 8. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 140k görür (%14)
Köy binanız 9. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 120k görür (%12)
Köy binanız 10. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 100k görür (%10)


Bu durumu hemen, yapacağınız saldırılardan alacağınız ganimetin azalacağı anlamında yorumlamayın ya da köy binası seviyesi 10 olanlara torpil geçildiği anlamında, acısı kural 2 ile gayet güzel çıkıyor J. Aynı zamanda saldırı aldığınızı ve binbir güçlükle topladığınız ganimeti korumak zorunda olacağınızı da unutmayın. Yukarıdaki kural sizinle birlikte tüm oyuncular için geçerli.

Gelelim diğer kurala. Önceki kuralda bahsi geçen ganimet koruma dengesi burada değişiyor.

Yeni Kural 2:

Köy binası 7’den başlayarak, her bir köy binası yükseltmesinde alınabilir ganimet üst sınırı altın ve iksir için 50k arttırılıyor.

Bu, saldırı anında depolarınızın ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak, saldıran kişinin köyünüzü tamamen yıkıp geçtiği durumda, depolarınızdan daha fazla çalma potansiyeli olduğu anlamına geliyor. Yine bir örnek üzerinde açıklayalım:

Eğer depolarınızda yeteri kadar kaynak var ise; (Bu noktada 6. ve 7. Seviyede 2 tane, 8. Seviyede 3 tane, 9 ve 10. Seviyede 4 tane altın/iksir deposuna sahip olduğunuzu göz önünde bulundurun. Buna gore 6 ve 7. Seviyede maksimum 4M, 8. Seviyede 6M, 9 ve 10. Seviyede 8M altın/iksir tutabilirsiniz.)

Köy binanız 6. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 200k görür.
Köy binanız 7. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 250k görür.
Köy binanız 8. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 300k görür.
Köy binanız 9. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 350k görür.
Köy binanız 10. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 400k görür.


Alınabilir Ganimet Yüzdesi ve Alınabilir Ganimet Üst sınırı farklı kavramlar, bunları karıştırmayın. Yukarıdaki limitler şu anlama geliyor. Diyelim 10. Seviye köy binasına sahipsiniz. Rakip sizin depolarınızdaki altın/iksirin %10’unu çalabilir ve bunun üst sınırı 400k’dır. Yani depolarınızda 4M ve üzeri altın/iksir var ise, 400k altın/iksir kaybedebilirsiniz. 2M altın/iksir var ise kaybedeceğiniz miktar 200k’dır. Başka bir deyişle 4M üzeri altın/iksir’in sigortalı olduğunu düşünebilirsiniz.

Daha önceki sistemde depolardan kaybedeceğiniz maksimum miktar 198k ile sınırlıydı. Fakat bu artık 400k’ya çıkmış vaziyette. Bu yüzden yüksetmelerinizi yaparken en ucuzdan en pahalıya doğru yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle 9. ve 10. seviyedeyseniz. Çünkü depolarınızda tuttuğunuz kaynakların kaybı oldukça acı olacaktır J.

Peki kara iksirde durum nasıl? Onun içinde 3. Kuralımızı yazalım:

Yeni Kural 3:

Köy binası 9’dan başlamak üzere, her köy binası yükseltmesinde kara iksir için alınabilir ganimet yüzdesi %1 düşecek ve alınabilir ganimet üst sınırı 500 birim attırılacak.

Bu kurala göre;

Köy binanız 8 ve altında ise, alınabilir ganimet yüzdesi %6 ve üst sınırı 2000 kara iksirdir.
Köy binası 9 için alınabilir ganimet yüzdesi %5 ve üst sınırı 2500 kara iksirdir.
Köy binası 10 için alınabilir ganimet yüzdesi %4 ve üst sınırı 3000 kara iksirdir.


Şimdi köy binası seviyelerine göre kaybedebileceğiniz/kazanabileceğiniz ganimetin üst sınırını hesaplayalım.

5. Seviye Köy Binası: Tüm depolarınızın tam dolu olduğu 1M altın/iksir, 5 tane altın/iksir toplayıcısına sahip olduğunuz ve her birinin seviyesinin 10 ve içinde 100’er bin altın/iksir olduğu tam dolu durumu göz önüne alalım. Böyle bir durumda, toplayıcıların %50’si 250k altın/iksir yapar. Depolardaki ganimetin de %20’sini alabileceğinize gore, 5. Seviye bir köyden alabileceğiniz maksimum ganimet 200k+250k + 1k = 451k altın/iksir’dir.

6. Seviye Köy Binası: Her bir altın/iksir deposusundan 2 tane vardır ve bir tanesi 1M depolayabilir. Buna gore depolarınızda en çok 2M altın/iksir sakalayabilirsiniz. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısına sahipsiniz ve toplayıcının üst seviyesi yine 10’dur.  Alınabilir ganimet yüzdeniz %18 olduğu için 2M altın/iksir’in %18’i 360k yapar.  Fakat alınabilir ganimet üst sınırı 200k olduğundan depolarınızdan yalnızca 200k altın/iksir gidecektir. Toplayıcılardan da 300k altın/iksir kaybederseniz, toplamda 6. Seviye bir köyden alınabilecek maksimum ganimet miktarı 501k altın/iksir’dir.

7.Seviye Köy Binası: Altın/iksir deposu sayısı 2’dir ve maksimum depolama alanı 4M’dur. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz son seviyesi 11’dir. Deponuzda 1.56M’dan fazla altın/iksir var ve toplayıcılarınız da tam dolu ise, 250k + 450k = 701k ganimet alınabilir. Eğer kara iksir deponuz 2. Seviye ve tam dolu(20k kara iksir) ise kaybedeceğiniz kara iksir miktarı 1200 birimdir.

8. Seviye Köy Binası: Altın/iksir depose sayısı 3’dür ve toplam depolama alanı 6M’dur. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Altın/iksir miktarınız 2143k’dan büyük ve tüm toplayıcılarınız tam dolu ise kaybedeceğiniz miktar 300k+450k=751k ’dır. Eğer kara iksir deponuz 4. Seviye ve tam dolu(80k kara iksir) ise kaybedeceğiniz kara iksirin üst sınırı 2000’dir. En çok bir tane kara iksir toplayıcınız olabilir ve en çok 3. Seviyeye çıkartabilirsiniz. 3. Seviye kara iksir sondası 450 birim kara iksir depolayabilir. Bunun %75’i 337.5 birim yapar. Yani 8. Seviye bir köyden elde edebileceğiniz kara iksirin üst sınırı 2337.5 birimdir.

9.Seviye köy binası: Altın/iksir depose sayısı 4’dür ve toplam depolama alanı 8M’dur. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Altın/iksir miktarınız 2917k’dan büyük ve tüm toplayıcılarınız tam dolu ise kaybedeceğiniz miktar 350k+450k=801k ’dır. Bu seviyede kaybedeceğiniz kara iksirin üst sınırı 2500 ’dür. En çok 2 tane kara iksir sondası kurabilirsiniz ve bu sondaların üst seviyesi 6’dır. Her bir sonda 1600 birim kara iksir tutabilir. Sondalardan alınabilecek ganimet miktarı 2400 kara iksirdir. Toplamda 9. Seviye bir köyden en çok 4900 birim kara iksir çalabilirsiniz.

10.Seviye Köy Binası: Altın/iksir deposu sayısı 4’dür ve toplam depolama alanı 8M’dur. En çok 7 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Altın/iksir miktarınız 4M’dan büyük ve tüm toplayıcılarınız tam dolu ise kaybedeceğiniz miktar 400k+525k=926k ’dır. Yani her bir depodan 100k kaybedeceksiniz. Bu eskiden sabit ve 50k ile sınırlıydı. Bu seviyede depodan kaybedeceğiniz kara iksirin üst sınırı 3000’dir ve toplamda 3 adet son seviye kara iksir sondası kurabilirsiniz. Sondalardan çalınabilecek kara iksir miktarı en çok 3600 olduğuna gore, toplamda 10 seviye bir köyden çalınabilecek kara iksir miktarı en çok 6600 birimdir.

Yukarıdaki hesaplamalar, köy binanızın seviyesi ile saldırdığınız/saldıran kişinin köy binası seviyesinin aynı olduğu ya da  saldırdığınız kişinin köy binası seviyesinin sizden yukarı olduğu durum için geçerlidir. Yani köy binası seviyeniz 7 ise, 8., 9. ve 10. Seviye köylere saldırırken yukarıda hesapladığım üst sınırlara tabisiniz. Alt seviyedeki oyunculara saldırırken hala ganimetin düşeceğini unutmayın! Yukarıda hesapladığım üst sınırlar, rakibin köy binası sizden 1 seviye aşağıda ise, %10; 2 seviye aşağıda ise %50 ve 3 seviye aşağıda ise %75 oranında düşecektir.

Daha önce tüm seviyedeki oyuncular için depolardan alınabilir ganimet üst sınırı 198k ile sınırlıydı ve bu, eğer toplayıcılar boş ise, 10. Seviye bir köye saldırırken bile her bir depodan maksimum 50k altın/iksir alabileceğiniz anlamına geliyordu. Bu durum yukarı seviyelerde oldukça can sıkıcı emin olun. Saldırmaya değer rakip bulmakta zorluk çekiyorsunuz. Artık her bir depodan 100k altın/iksir kaldırma potansiyeline sahipsiniz. Bu da birşeydir J.

Daha önceki sistemde, bir rakip oyuncudan alabileceğiniz ganimetin teorik üst sınırı 1448k altın/iksir ve 11200 kara iksir olarak bulmuştuk. Bulabileceğiniz en yüksek ganimet buydu. Artık değil. Yeni kurallar gereği görebileceğiniz en yüksek ganimet 925k altın/iksir ve 6600 kara iksir ’dir. Bu üst sınırların neredeyse1/3 oranında düşmesi, nadiren karşımıza çıkan bol ganimetli köylerin azalacağı anlamına geliyor. Başka bir deyişle, artık köyü ile ilgilenmeyen, köy binasını erken yükseltmiş, toplayıcıları ağzına kadar dolu olan rakiplerden eskisi gibi iyi ganimet kaldıramayacaksınız. Çünkü, eski sistemde rakibin köy binası sizden 2 ya da 3 seviye yukarıda olduğunda, alabileceğiniz ganimet ikiye katlanıyordu. Böylece depolardan alabileceğiniz ganimet miktarı da %50’nin üzerine çıkıyordu. Artık bu oran sabit. Rakibiniz sizin ile aynı seviyede ve sizden yukarı ise tam dolu depolardan kaldırabileceğiniz miktarın üst sınırı 525k altın/iksir ile sınırlı. Yine altını çizmek istiyorum, bunlar teorik rakamlar. Pratikte yarısını bulursanız, öpün başınızın üstüne koyun J .

Peki durum ne kadar kötü? Aslında o kadar da değil. Özellikle üst seviyelerde dolaşan oyuncular için. Çünkü köy binası 10 olmuş bir oyuncu, daha once depolardan 200k’dan fazla ganimet kaldıramıyordu ve bu gerçekten gelişmeyi büyük ölçüde yavaşlatıyordu. Lakin, artık en azından teoride 400k altın/iksir götürme potansiyeli mevcut. Kısacası, yeni kurallara gore 7 ve 8’inci seviyelerde gelişme ivmeniz biraz düşecek fakat bu aynı zamanda yukarı seviyelere çıktığınızda hala gelişmeye devam edebileceğini anlamına da geliyor. Marika bu konudaki umutlarını şöyle dile getirmiş:

“Uzun sure zarfında yeni ganimet hesaplama sisteminin tüm oyuncular için daha iyi olmasını bekliyoruz. Lakin yine de, önümüzdeki haftalarda oyunda ganimet durumunun nasıl değiştiğini izlemeye devam edeceğiz. Depolar daha kolay dolarken ve ganimet fırsatları artarken, oyunda değişikliklerin tam anlamıyla hissedilmesi biraz zaman alacak.”

Yeni kurallar aynı zamanda, köyü ile ilgilenmeyen oyunculardan elde edilen yüksek ganimetin de önüne geçiyor. Artık, toplayıcılardan elde ettikleri kaynakları depolarına aktaran, biriktiren ve aktif olarak oynayan oyuncularda daha çok ganimet görmeyi bekleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda ganimetinizi daha iyi korumak zorunda olduğunuz; başka bir deyişle işlerin daha da kızışacağı ve eskiye oranla intikamların daha da artacağı anlamına geliyor. Bu yüzden köy binasını dışarıda bırakmış bir oyuncunun köy binasını sadece kupa için yıkıp geçerken iki kere düşünün. Özellikle köy binasını yıktığınız rakipten yukarı seviyedeyseniz. Bunun geri dönüşü artık daha çok olacaktır.

Son önerilerimi yapıp yazıyı da bitirim. Ne kadar uzun bir açıklama olmuş daha ne, di mi?

Artık ganimet biriktirmek için daha sık oynamalısınız. Çünkü daha az ganimet için bile saldırı almaya başlayacaksınız.
Sahip olduğunuz ganimeti daha iyi korumak zorundasınız. Bunun yolu da yine tüm savunmanızı ve duvarlarınızı yükseltip, köy binanızı erken yükseltmemekten geçiyor.
Yükseltme ve yeni bina kurulumlarını en ucuzdan en pahalıya doğru yapmanızda fayda var. Böylece daha az süreyle depolarınızda yüksek miktarda altın/iksir tutmuş olacaksınız. Zaten savunmanız güçlendikçe, depolarınızı daha iyi korur hale geleceksiniz. Tek başına pek işe yaramayan, ejder açıcam diye, bir tek kışlaya yüklenmenin gereği yok.
Alt seviyelerde köy binanızın izin verdiği son seviyede savunma ve saldırı birimlerine sahip olursanız, size saldırmış olan yukarı seviye oyunculardan daha iyi bir ganimet ile intikam alabilirsiniz. Aksi halde adamın köyüne bakıp: “Vay, abi iyiymiş, saygılar” diyip iç geçirmekten başka yapacak birşeyiniz kalmaz.
Hepinize güzel ve keyifli oyunlar dilerim. Kavga etmeyin, güzel güzel oynayın.


Paylaş

Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Google+'da Paylaş

İlgili Yazılar

Clash of Clans Köy Binası ve Ganimet Dengesi (Güncel) hakkında 1 yorum var.